BOLESŁAW CHROBRY WIELKI
Bolesław Chrobry Wielki - jak głosi napis na jego pomniku
we
Wrocławiu -
(odsłonięcie nastąpiło 15. września 2007r.)
"Pierwszy koronowany władca Polski.
sprzymierzeniec papiestwa i cesarstwa w jednoczeniu
Europy w roku 1000".
W tym właśnie roku
czyni ze stolicy Śląska
jedną z metropolii
świata znanego jemu i jego współczesnym.
Biskupstwo we Wrocławiu do 1821r. było
podporządkowane arcybiskupstwu w Gnieźnie.
POMNIK WE WROCŁAWIU
Idea Polska Polacy w Niemczech na zebraniach, w przemówieniach, lub
artykułach
mówią: "Służymy Idei Polskiej", "Wierzymy w Ideę Polską", "Wierni
jesteśmy
Idei Polskiej" i t. p. Wyznania te zebrane zostały i ujęte w całości p.
t. „Idea Polska" przez Kierownika Naczelnego Związku Polaków w
Niemczech
Dr. Jana Kaczmarka w "Polaku w Niemczech" (Nr. 2.-1938), numerze,
obrazującym
życie Polactwa w Rzeszy w okresie 15 lat istnienia Związku Polaków w
Niemczech: |
Leksykon Polactwa w Niemczech, 1939 Wydawca: Związek Polaków w Niemczech T. z., Druk: "Nowiny" Opole (Oppeln OS.) POLACTWO Orędzie biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim (...)
Jest faktem
historycznym, że w roku 966 książę polski Mieszko I pod wpływem swej
małżonki, czeskiej królewny Dąbrówki, przyjął jako pierwszy książę
polski wraz ze swoim dworem święty sakrament chrztu. Od tej chwili
szerzyło się chrześcijańskie dzieło misyjne - już od pokoleń w naszym
kraju prowadzone przez chrześcijańskich apostołów na całym obszarze
Polski. Syn i następca Mieszka, Bolesław Chrobry, prowadził dalej
dzieło chrystianizacji rozpoczęte przez jego ojca i uzyskał od
ówczesnego Papieża Sylwestra II zgodę na utworzenie własnej, polskiej
hierarchii z pierwszą metropolią w Gnieźnie i trzema jej sufraganiami:
w Krakowie, Wrocławiu i Kołobrzegu. Aż do 1821 r. Gnieznu jako
metropolii bez przerwy podlegało biskupstwo wrocławskie.
W roku 1000 ówczesny władca Rzymskiego Imperium, cesarz Otton III, udał się wraz z Bolesławem Chrobrym jako pielgrzym do grobu męczennika św. Wojciecha, który kilka lat przedtem poniósł śmierć męczeńską wśród bałtyckich Prusów. Obaj władcy, rzymski i przyszły polski król (był on na krótko przed swoją śmiercią koronowany na króla), odbyli długi odcinek drogi boso do świętych relikwii w Gnieźnie, które uczcili z wielką pobożnością i wewnętrznym wzruszeniem. (...) Włodkowic był niejako klasycznym wyrazem tolerancyjnej i wolnościowej myśli polskiej. Jego tezy kierowały się przeciwko niemieckim rycerzom zakonnym, tak zwanym Krzyżakom, którzy wówczas na słowiańskiej północy oraz w krajach pruskich i bałtyckich właśnie ogniem i mieczem nawracali tubylców. Stali się oni w ciągu wieków straszliwym i w najwyższym stopniu kompromitującym ciężarem dla europejskiego chrześcijaństwa, dla jego symbolu - krzyża, a także i dla Kościoła, w imieniu którego występowali. I dziś jeszcze, po wielu pokoleniach i wiekach, określenie „krzyżak” jest dla każdego Polaka budzącym przestrach wyzwiskiem i, niestety, od dawna aż nazbyt często identyfikowanym z tym, co niemieckie. Z terenów, na których
osiedlili się Krzyżacy, zrodzili się następnie ci Prusacy, którzy
doprowadzili do powszechnego skompromitowania na ziemiach polskich
wszystkiego, co niemieckie. W dziejowym rozwoju reprezentują ich
następujące nazwiska: Albert Pruski, Fryderyk zwany Wielkim, Bismarck i
wreszcie Hitler jako punkt szczytowy. Fryderyk II uchodzi w oczach
całego Narodu polskiego za głównego inicjatora rozbiorów Polski, i to
bez wątpienia nie bez racji. DRANG NACH OSTEN
![]() The entry of the Slavs into Christendom : an introduction to the medieval history of the Slavs Nagrobek Bolesława Chrobrego w Złotej Kaplicy w katedrze poznańskiej z 1360 zniszczony przez pożar w 1772 zawierał tablicę inskrypcyjną z XI -XII (?) w. z następującym tekstem do dzisiaj zachowanym ![]() Epitafium Bolesława Chrobrego nowy przekład, Kraków 2006 Epitafium Bolesława Chrobrego W tym grobie spoczywa wódz szlachetna gołębica Zwano ciebie Chrobrym, po wieki bądź błogosławionym Choć z ojca pogana, lecz matką twą chrześcijanka Krople świętej wody sprawiły, żeś sługą bożym Gdy cię postrzyżono, w Rzymie twe włosy złożono Odtąd pośród waśni tyś był Chrystusa zapaśnik Zwyciężałeś ziemie walk i wojen czyniąc wiele Imię twoje w sławie, więc chwała ci Bolesławie Tak królestwo Słowian, Jaćwingów, a także Polan Cesarz wyniósł wyżej, by księciem już nie był dłużej Za to tyś z wdzięczności hojnych mu darów nie skąpiąc I jakie sam chciałeś, z radością ofiarowałeś By przydać ci sławy Otto koroną obdarzył Za czyny wspaniałe obyś zbawiony był. Amen. |
Uwaga! Mówią o zburzeniu pomnika
największego w historii dobroczyńcy Wrocławia.
Oby polska młodzież nie dała się obrabować z przeszłości i przyszłości.
Syn i dziedzic Mieszka - Bolesław Chrobry dźwignął Polskę na wyżyny potęgi, której ani nie podejrzewali sąsiedzi z Zachodu. Stąd pobożna pielgrzymka Ottona III cesarza Niemiec do grobu św. Wojciecha - zmienia się w akt chwały i uznania dla polskiego władcy. Mądry Bolesław wie, że świetność przyjęcia, bogate dary rozsławią imię Polski w ówczesnych niemieckich kronikach. To też wyciąga z tego korzyści natychmiast. Prócz symbolicznego aktu koronacji, uzyskuje ku zgorszeniu niemieckich arcybiskupów, podniesienie katedry gnieźnieńskiej do rzędu niezależnych metropolii.
Na obrazie, przy ołtarzu, na którym położono trumnę ze szczątkami św. Wojciecha stoi Bolesław trzymając włócznię św. Maurycego i gwóźdź z Krzyża Świętego - dar Ottona. Biskup Radzynty wraz z cesarzem kładą mu na głowę koronę królewską. Cesarz, Otto boso - taki jest bowiem wyraz czci jego dla świętego męczennika. Cesarskie buty trzyma tymczasem giermek w głębi na prawo. Za Ottonem królowa Kunhilda z synem Mieszkiem II. Dalej rycerz Stoigniew piastujący miecz, obok Światopełka księcia kijowskiego i Bezpryma, starszego syna Bolesława. Na pierwszym planie na prawo rycerz Nawoj z rodu Sieciechów wsparty na tarczy i w hełmie z orlimi skrzydłami. Obok złotego tronu - podarunku. Ottona, stoi brat króla Władywój, trzymając chorągiew królewską. Zza kolumny wygląda Emeryk węgierski. W głębi kościoła rycerstwo i zachwycony uroczystością tłum.
.U Matejki data powyższej sceny oznaczona RP. 1001.
Ol drzewo 7l X 105 cm. Sygn. d. pr.: "J. M. rp. 1889",